It’s All Fun & Games Until Somebody Breaks a Leg

Naktis ir dailes pilnas – dvēseles dejo un jaunība krāšļojās visās varavīksnes krāsās. Līdz tizlums, ne saukts, ne aicināts – nolemj pievienoties pasākumam, lai, tā starp citu, atgādinātu, cik tā izlaistā miesa ir trausla.

How-it-started

Sadzīviskā vienas personas traģēdija notika neilgu brīdi pēc tam, kad jaunības skurbuļa iedvesmota, nolēmu, ka šūpoles, kas atrodas 30 cm no zemes, nav bīstamas dzīvībai. Visticamāk, ja man būtu 12 gadi, es neko nebūtu salauzusi, bet, kā izrādās, tad inerce uz metāla šūpolēm sadragā ne tikai pašcieņas.

Pirmā klase, pirmais skūpsts, pirmais lūzums. Tas viss paliek mūžīgā atmiņā, bet, līdz tas noticis, tā pa īstam nevar aprakstīt sajūtas un to, kas sekos. Aizvadot ikdienu bez riska un ekstrēmām izklaidēm, lūzums ir pēdējā lieta, kas šķietami varētu piemeklēt. Tomēr šis notikums ir maģiska pieredze. Galu galā, līdz pat brīdim, kad tas noticis, nevienam tā pa īstam nav nojausmas, kā tad rīkoties lūzuma gadījumā un, ko sagaidīt pirms un pēc operācijas. Izņemot ārstus, bet viņi neskaitās.

Aprūpe pirms ārsta apmeklējuma

Pirmā lieta, ko nevajadzētu darīt, kad salauz potīti – smieties. Tas rada pārējiem biedriem nepareizu priekšstatu par notiekošo, un viņi tev visas nakts garumā stāstīs, cik ļoti tā ir izmežģīta, un satraukumam nav pamata – “ja tā būtu lauzta, tu zinātu”. Izcili, ja ir kur slāpēt neartikulētos vaidus (ideāli piemēroti tam ir vecmammas adītie vilnas cimdi), kamēr kāds kukaragās nes uz mājām. Taksis nav opcija, tu esi pelnījis ciest par savu vieglprātību, un nakts ir gara.

Ja neesi pārliecināts, kas īsti noticis, tad dodies uz traumpunktu, bet lielos vilcienos, steigai tāpat nav pamata – ja tā ir lauzta, tā būs lauzta arī rīt. Neizmanto Google palīdzību, kārtis vai blakus esošo viedokli, lai noteiktu diagnozi . Ja nedzirdēji dīvainas kaula lūzuma skaņas, un, vēlos norādīt, ka to patiešām var dzirdēt, tad iespējams tev paveicās, bet to tāpat uzzināsi tikai pēc rentgena un ārsta apmeklējuma.

Ibumetins, Ibuprofēns, Paracetamols, u.c. – izvēlies savu indi, un izbaudi 5 minūtes svētlaimes. Ar dievu, aknas.

Pēc tam nepieciešama elastīgā saite un lūgsnas. Turēt dvieli ar ledu uz lūzuma ir opcija, bet bez tā var iztikt, piedevām izjutu nepatīkamākas sajūtas ar aukstumu pie kājas, nekā bez. Iespējams, izmežģījumu gadījumā tas ir vēlams un patīkami, bet te ir jāskatās pēc personīgajām izjūtām, nevis tautas viedokļa. Pats galvenais – turēt kāju paaugstinātu, lai noņemtu uztūkumu un samazinātu sāpes.

Mediķi un Atklāsmes

Ja sēžot ārsta kabinetā, viņš klusēdams pagriež pret tevi monitoru, kur visā lepnībā gozējās tavs rentgena attēls, tad tā ir lauzta un ārsts vēlas, lai tu novērtē, ko tu pats sev esi nodarījis. Nemelo ārstam, par to, kā un cikos tas notika, ļauj viņam patīksmināties par situāciju. Sarunā ar ārstu operāciju vai uzzini, kur tev sniegs šo pakalpojumu. Nenokar galvu vairāk kā nepieciešams, lai pārvietotos – ģipsis un jauna elastīgā saite nāks komplektā.

Pārmaiņas pēc – piezvani radiem.

pashsaprotamak

Jo ziema ir sociāli pieņemamākais laiks, kad iegūt miesiskās traumas.

Operācijas diena

Ierodies slimnīcā izsalcis, izslāpis un nepārspīlējot ar somu saturu. Operācijas dienā nav atļauts ēst/dzert, tas nekas, ka operācijas laiks ir nenoteikts un medmāsa var jebkurā brīdī iestumt gultu un likt tev ietērpties vaļīgā halātiņā ar dekoltē, kuru apskaustu ikviena sarkanā paklāja lēdija.

Smaidi ārstiem, medmāsām un sanitāriem – viņi ir noguruši un, visticamāk, viena pensionāra attālumā, no pilnīgas ticības zaudēšanas cilvēcei. Izej pārbaudes, pirms operācijas ārstiem jāzina, vai tevi vispār var likt zem skalpeļa. Diemžēl, anestēzija ir skarbs pasākums, un divām, pavecāka gada gājuma sievietēm (ar īpaši kolorītu slimību vēsturi), operācijas tika atteiktas, jo tās būtu bīstamas dzīvībai.

Izlasi visu par narkozēm un to efektiem. Izbaudi ekskluzīvo braucienu uz gultas līdz operāciju zālei. Daži nakts uzdzīves mīlētāji tevi apskaustu par pēcefektiem, kas būs pēc anestēzijas. It sevišķi, ja nosaka spinālo/epidurālo anestēziju. Pirmkārt, tu būsi nomodā visu operācijas laiku (operācijas laikā varēsi vērot palagu), pirms tam mugurkaulā saņemot diženi raženas adatas dūrienu, kas patiesībā nesāp – jo būsim reāli, sāpes koncentrējušās tieši lūzuma punktā. Anestēzijas efekts sekos tūlītēji – siltums ķermeņa lejas daļā, tirpas un nespēja pakustināt kājas. Neuzdod liekus jautājumus un neuzstādi prasības, pirms un pēc tevis ir nākamie pacienti, kuri gaida rindā, piedevām, paturi svētā atmiņā, ka tavas izvēles tāpat ne pie kā laba nav novedušas. Tu neesi pirmais uzšķērstais šajās telpās, ķirurgs zina, ko dara un tev ir vienkārši jāļaujas notiekošajam ar mierpilnu un atvērtu dvēseli.

Operācija ilgst vidēji 30-60 minūtes, ja nav radušās pēkšņas komplikācijas. Šajā laikā vari izklaidēties klausoties savos sirdspukstos, kas piepilda visu telpu ar vienmērīgiem pīp-pīp-pīp. No sākuma neapzinājos, ka tie ir mani sirdspuksti un, tikai pēc pirmā neveiksmīgā katetras ievietošanas mēģinājuma, sadzirdēju īsu klusumu un neritmisku pīp-pīppīp–pīīp-pīp-pīp. Jāsaka, ka tā ir savdabīga pieredze, it sevišķi, ja absolūti viss ir miglains (operācijas laikā jāizņem lēcas) un neredzi cilvēku sejas vai apkārt notiekošo.

Sajūtas ir mazliet dīvainas: pirmo griezumu nevarēs just, tomēr vibrācijas no skrūvju ieurbšanas kaulā ies cauri visam ķermenim, piedevām, to pavadīs standarta urbja skaņa.

Šuvju uzlikšana bija jūtama, bet ne nepanesama.

Elpo dziļi un mierīgi (iesaku aizvērt acis un koncentrēties uz sirdspukstiem, nevis notiekošo) – galvenais, nenervozē pats un nesatrauc ārstus, pilnīgi un absolūti visi dzird tavu kardiogrammu. Neatminos, ka kāds būtu ar mani runājis operācijas laikā, bet pieļauju, ka tiku vērota.

Pēc operācijas noskaidro, kādas ir komplikācijas un kurš no mediķiem ir pats kaut ko salauzis. Vilies, jo mediķi ir apzinīgi.
SLIMNICA.png

Dzīve pēc operācijas 

1 diena

Aptuveni pēc 8-12 stundām atkal sajutīsi kājas un nojautīsi par sēžamvietas eksistenci (un jā, pēc operācijas viss ir absolūti nejūtīgs un nekustīgs), savukārt skrūves kājā tu jutīsi jau pēc pāris stundām. Visi teiks, lai bez kautrības lūdz pretsāpju zāles, bet centies izturēt, cik spēj – jo ātrāk pieradināsi sevi pie pretsāpju medikamentiem, jo mazāks būs efekts. Protams, protams, slimnīca ir ideāla vieta, kur izmēģināt dažādas narkotikas, bet vai vajag? Es neesmu pret medikamentiem, tie ir vajadzīgas un noteikti jālieto, kā ārsts izrakstījis, bet nepamatota un pārspīlēta to lietošana neko labu nesniegs organismam un atlabšanas procesam.

Sāpes ir norma, jo ātrāk pieradīsi, jo labāk. Kauls dzīst un iegriezums kājā arī nav nekāds ķirsis putukrējumā. Smadzenes satraukti signalizēs, ka kaut kas nav kārtībā, un sūtīs sāpju signālus, bet tas ir dabiski un panikai nav pamata. Protams, visi šie ieteikumi atceļas, ja ir komplikācijas, jo man nav ne jausmas, kas notiek tad. Mans vienīgais padoms – nedabū komplikācijas.

Nekas nav mainījies, trīsreiz dienā tev dos ekskluzīvu slimnīcas ēdienu, kas pagatavots ar mīlestību un sirds siltumu, neatņemama sastāvdaļa visām ēdienreizēm ir rupjmaizes un baltmaizes šķēle, uz kura novietots klasiskais klucītis sviesta. Slimnīca nemainīgi ir tā vieta, kur apzīmējums gastronomiskās izvirtības iegūst jaunu nozīmi.

2 diena

Visās palātās, kurās esmu bijusi, ir divas pamatsastāvdaļas – pulkstenis pie sienas un mirstoši cilvēki. Nevienā vietā šī mirstības apzināšanās nav tik spilgta un, tajā pašā laikā, ikdienišķa.

Ja liktenis būs vēlīgs, tu varēsi uzzināt visus dzīvesstāstus. Ja gadīsies kāds sklerozes pacients, tad divreiz. Gulēt vienā telpā ar svešiem cilvēkiem ir patiess izaicinājums – uztver to kā antropoloģisku pētījumu.

Ēdiens aizvien tiek pasniegts trīs reizes dienā. Rupjmaizes un baltmaizes krājumi – nebeidzami, tā pat kā tizlums, kura dēļ atrodies šajā situācijā.
Lēni aplaudē ikvienam, kurš tiek izrakstīts.

Ja pirmā diena likās mokoša, tad otrajā dienā tu sāc saprast, kādēļ ienākot palātā, persona, kas tur atradās pirms tevis, bija zaudējusi jebkādas emocijas. Tomēr, lai neaizmirstos sazāļoto sapņu pasaulē – tā katetra, kuru tev vēlīgi iebāza locītavā operācijas laikā, aizvien būs tur.

Katru rītu, tieši sešos, ienāks sanitāre, lai ieslēgtu gaismas. Un iedotu tableti. Un aizietu. Atstājot gaismas. Katru. Sasodītu. Rītu.

Atceries visas tās reizes, kad biji iedomājies sākt meditēt. Velti visas savas labās domas dzīšanas procesam.

Lai tiktu ārā no šejienes, tev vajadzēs pārliecināt ārstu, ka esi spējīgs sabiedrības loceklis, pat ja viens no taviem šobrīd ir ģipsī. Visu dziedē laiks, bet slimnīcā tas rit mokoši lēni.

Turpmākās nedēļas

Nedēļas laikā tev jābūt ārā no slimnīcas. Nokļūšana mājās ir maģija. Ja dzīvo trešajā stāvā, bez lifta – izsaku līdzjūtību un visdziļāko sapratni.

Atrasties guļus stāvoklī ar piepaceltu kāju ir turpmākā mēneša vienīgais saprātīgais plāns. Kruķi un/vai ratiņkrēsls palīdzēs nejusties traģiski nožēlojami, tādēļ izmanto iespējas īrēt šīs lietas.

Katru 2-3 dienu jānomaina plāksteris uz šuves. Pirmās nedēļas vislabāk to darīt mediķu uzraudzībā, lai noteiktu, vai lūzums/šuve dzīst pareizi un nav komplikāciju. Pēc tam, ja viss rit veiksmīgi, vari lūgt to darīt kādam drosmīgākam biedram, vai mācies akrobātiku un nomaini paša spēkiem. Ir divu tipu cilvēki – tie, kuri smērē ziedes dzīšanai, un tie, kuri ļauj rētai pašai dzīt, absolūti budiskā mierā. To, kas piemērotāks tev, redzēsi jau pēc 2 nedēļas.

Lūzums ik pa brīdim pulsēs, īdēs, vilks un sāpēs, un tas turpināsies līdz pat ~3 nedēļai. Un tas ir pavisam normāli. Nav normāli, ja tev iekaist brūce, vai sāp spēcīgāk, kā pirms operācijas. Iespējams, lūzums/operācija nav labākais, kas varētu notikt, bet tas viennozīmīgi iemāca saprast savu ķermeni un organisma signālus daudz labāk.

Kas palīdz?

  • Ciemiņi, kas reizumis apciemo, vai radi/draugi piezvana. Neizbēgami, ikviens uzdos vienu un to pašu jautājumu – kā tas gadījās? Aptuveni pēc desmitās reizes, sāksi samierināties ar to, kas noticis un, iespējams, iemācīsies sev piedot.
  • Vitamīni (C, B vitamīnu komplekss, Kalcijs, Magnijs, Omega3/Zivju eļļa).
  • Uzlīmes. Lai arī klasika būtu izdaiļot savu ģipsi ar reproduktīvajiem orgāniem, kas apvītas repa lirikām, atceries, ka tev pēc tam būs jāiet pie ārsta to noņemt, savukārt, ja tev ir noņemams ģipsis, kā man, tad tā nav īsti opcija.

Jo uzlīmes ir radītas 6 g.v. bērniem un pieaugšajiem ar lauztiem locekļiem.

gangztaz&nakljeiki

2 thoughts on “It’s All Fun & Games Until Somebody Breaks a Leg

  1. […] aizkulises.wordpress.com/2016/03/06/salauzto-potisu-deja/ […]

  2. adealise says:

    Hahaaa, jā, es nostaigāju trīs dienas ar lauztu degunu, jo nu es taču tikai stipri sasitu, un tad sēdēju slimnīcas gultā pēc operācijas ar ģipsi uz sejas😀

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

Rotaļlaukums

Tas, kas kaut kur paslēpies.

Fredija Krūgera blogs

Cilvēkus var iedalīt divās kategorijās-tie, kuriem ir veselais saprāts un tie, kuri veido bezjēdzīgus blogus. Es ietilpstu otrajā kategorijā. Šis bezjēdzīgo vārdu kopums, jeb blogs ir subjektīvs un netiek galvots, ka tajā ir iespējams atrast jebkādas loģikas paliekas. Rakstu par lietām, kuras interesē, pat, ja tās līdz galam neizprotu.

kLab-rotrija

par un ap muzikālo pasauli un ne tikai.

loderiem.lv

loderēt ir forši!

Life

just another story

Live, Nerd, Repeat

Making life better through the perfect application of humor and nerdery

%d bloggers like this: